Senzaparty.net | festivaly | RfP: Jste na správné party! S Manu Chao La Ventura!!

RfP: Jste na správné party! S Manu Chao La Ventura!!

10.5.2014 08:17 Pepíno | festivaly
 

Slunce, léto a v ruce vychlazený drink, to vše doprovázené hudbou, která vás nenechá v klidu.

Ne, nejsme v Karibiku, ale na festivalu Rock for People, kde právě rozjíždí svůj set Manu Chao La Ventura! Manu Chao se se svým novým projektem po 8 letech vrací do České republiky – a opět k nám! Přiveze s sebou novou kapelu La Ventura, staré a dosud velmi živé hity i čerstvé, dosud nevydané songy.

Manu Chao je jedním z mála interpretů, o kterém se dá bez nadsázky říct, že změnil podobu Rock for People. Byl totiž headlinerem posledního ročníku festivalu v Českém Brodě. Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production s úsměvem vzpomíná: „Tehdy v krásném letním počasí dorazilo na Manu Chaa na 20 tisíc návštěvníků. Možná dodnes držíme český rekord v délce fronty u pokladny. Někteří to bohužel odnesli úžehem. Ten den byl zásadní, narazili jsme na kapacitní mantinely, které v Českém Brodě již nešly překonat, a zároveň jsme si ověřili, že kvalitní velká jména naše diváky přitahují.“ Další rok se Rock for People už konal v Hradci Králové.

Vedle inspirativního  Manu Chaa doplňuje rockový kvartet kytarista Madjid, bubeník Philippe a basák Gambeat. Lehkost a energie, s níž kapela hraje všechny zásadní známé melodie i nové kousky, je dechberoucí. Divoce namixovaný koktejl rocku, reggae, punku, ska, zvuků odposlouchaných na cestách a rytmů z celého světa triumfuje na festivalech po celém světě a jistě roztančí i všechny letní návštěvníky na hradeckém letišti.

Na první setkání s Manu Chaem vzpomínají rádi nejen fanoušci, ale i organizátoři, kteří byli v roce 2006 přítomni v Českém Brodě: "...bylo tehdy pekelné horko a náš kamarád Martin, který měl na starosti catering umělců, začal sám roznášet basy a kartony s nápoji. Ke zjevně již unavenému kolegovi se po chvíli přidal chlapík, který sice nemluvil česky, ale ochotně mu pomohl nosit basy do šaten. Jako poslední naplnili lednici v šatně Manu Chaa a Martin mu upřímně poděkoval za pomoc. Cizinec si ale sedl a neměl se k odchodu. Trochu nervózní Martin ze sebe vysoukal, že šatna je určena pro Manu Chaa. Muž s úsměvem vstal ze židle, usmál se a podal mu ruku se slovy: - Já jsem Manu Chao, a jak říkají tobě?, " vypráví s úsměvem jeden ze zakladatelů Petr Fořt.

Manu Chao si ponechává odstup od showbusinessové mašinérie a inspiraci čerpá z pouličního hudebního vření, kde se cítí doma a jehož je stálou součástí. Dodnes rád pod různými jmény vyráží hrát do barů a menších sálů, s ad hoc sestavami přátel hudebníků nebo se přidává k místním muzikantům. Třeba překvapí i na Rock for People a předvede vedle svého setu také improvizované představení na ranveji.

Manu Chao se narodil v Paříži španělským rodičům, kteří se věnovali umění. Začátky jeho tvorby poznamenala britská punková vlna, jmenovitě The Clash, The Jam a Dr. Feelgood. Na francouzské alternativní scéně se objevuje v půli osmdesátých let v rockabilly kapele Hot Pants, posléze s bratrem Antoinem a dalšími přáteli zakládá skupinu Los Carayos. Zásadní zlom přinesla sestava Mano Negra z roku 1987, která si brzo získala velké jméno zejména v neanglofonních oblastech.

Kapela v devadesátých letech jela turné na lodi, kdy hráli po jihoamerických přístavech, nebo ve vlaku, kdy koncertovali na nádražích. Drsné podmínky turné jen přiživily rozpory v kapele a ty nakonec vedly k tomu, že část spoluhráčů kapelu opustila. Nato Manu Chao stěhuje band do Madridu, ale v roce 1995 ho po právnických sporech s bývalými kolegy definitivně rozpouští.

Poté žil Manu Chao nějaký čas nomádským způsobem v několika středoamerických a jihoamerických zemích. Z blízka poznal život těch nejchudších i sám sebe. Hudebně se posouvá blíže k latinoamerické hudbě, reggae a také elektronice. První sólové album Clandestino z roku 1998 si popularitu získalo postupně, ale dnes je považováno za jeden z klíčových milníků world music. Sám Manu se však této škatulce brání. A právem. Jeho hudba totiž překračuje meze jakékoli uměle definované kategorie. I jeho další sólová alba jsou plná pestrých melodií a zabývají se starostmi i radostmi běžného člověka, pouličním životem v ulicích velkých měst i venkova.

https://www.youtube.com/watch?v=rs6Y4kZ8qtw
https://www.youtube.com/user/manuchao
https://www.youtube.com/channel/UCK2n-wpee6rXSa3TUByQYJQ

www.manuchao.net/
www.facebook.com/manuchao?fref=ts
www.twitter.com/manuchao

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 10.06.2023 5:40 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign