Senzaparty.net | festivaly | RfP: Nechte si zlomit srdce a upravit vkus: The Kooks

RfP: Nechte si zlomit srdce a upravit vkus: The Kooks

15.2.2012 12:15 Pepíno | festivaly
 

V roce 2009 The Kooks na Rock for People strhli mnohatisícový dav, který úplně zapomněl, že na druhé scéně začínají hrát SKA-P. Jedno z nejlepších živých vystoupení si zopakujeme i letos!

Původně jen píseň od Davida Bowieho z roku 1971, později i název britské indie rockové kapely, kterým se v roce 2004 nechali inspirovat čtyři studenti Brighton Institute of Modern Music. Tehdy se setkali vokalista a rytmický kytarista Luke Pritchard s basákem Maxem Raffertym v rámci školního projektu, následně je doplnil ještě bubeník Paul Garred a kytarista Hugh Harris. Formace sama sebe považuje za popovou, z jejích písní je však znatelně cítit vliv britské scény 60. let s prvky post-punku. Pro většinu z nás – melodický indie rock…

Kariéra The Kooks nabrala od samého začátku hodně vysoké obrátky. Vydali EP, zahráli si na Brighton's Free Butt festivalu a už pár měsíců po svém vzniku se upsali věhlasnému labelu Virgin Records. Podařilo se jim prorazit hned svým debutovým albem Inside In/Inside Out. Chytlavé hořkosladké melodie a šikovné hrátky se žánry dostaly album až na druhé místo britské hitparády.

Čtveřice muzikantů se svou vlasatou image prodala přes milion kopií, a získala tak hned trojnásobné platinové ocenění. Po tomto úspěchu se formace vydala na své první americké turné, kde odehrála vyprodané koncerty v New Yorku a Los Angeles. V roce 2008 vyšlo očekávané druhé album Konk, které svého předchůdce překonalo a vyšplhalo se dokonce na první příčku hitparády.

The Kooks přijeli poprvé do ČR už v roce 2009 a před publikem na Rock for People doslova zazářili. Jejich výkon mnozí považují – vedle Bloc Party - za vůbec nejzdařilejší tohoto ročníku. V minulém roce vyšla v pořadí třetí deska Junk of the Heart, která je spojována s jakýmsi znovuzrozením The Kooks. Sám její frontman Luke Pritchard popisuje album slovy: „Obsahuje prvky veškeré hudby, kterou jsme kdy milovali, ale zároveň má naše kořeny. Junk of the Heart je rozdílné od našich předchozích nahrávek, je plné optimismu, prostě taková hra na slunci...“

Kapela, která je v hledáčku téměř 2 miliónů fanoušků na Facebooku, vystupuje na nejprestižnějších festivalech a může se pochlubit předními příčkami singlových a albových hitparád, nominací na Brit Awards anebo cenou MTV Europe Mucis Award. Aktuálně usiluje o to „jít novým směrem a produkovat hudbu s moderními zvuky, tak jako na posledním albu“. Po nadcházející sérii koncertů po Severní a Jižní Americe pomalu zamíří na festivalová pódia, kde naživo odtajní své nové svěží směřování také fanouškům Rock for People. Těšíme se!

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 10.06.2023 5:13 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign