Senzaparty.net | festivaly | RfP: Vévodové indierockových melodií: Franz Ferdinand!

RfP: Vévodové indierockových melodií: Franz Ferdinand!

21.2.2012 16:08 Pepíno | festivaly
 

Tak toto jméno se suverénně vejde mezi 10 vámi nejpoptávnějších kapel. A co víc: jde o konstatní zájem. Franz Ferdinand přijíždějí s várkou provařených hitů i skladbami z nové desky!

Početné řady fanoušků kapely Franz Ferdinand, hvězdy indie rockového nebe, se po letech opět dočkají! Alex, Nick, Bob & Paul – jména skloňovaná na úrovni Oasis, Blur nebo Radiohead – přijedou na začátku prázdnin potěšit návštěvníky festivalu Rock for People!

Nestárnoucí songy Franz Ferdinand neznají z rádiového éteru dávno jen jejich ctitelé. Energický zvuk a silné melodie šmrncnuté post-punkovou érou si pro svou nezaměnitelnost vydobyly výsadní postavení v mnoha koutech světa. „Franzové“ na letošním RfP doplní jiné ohlášené kytarovky – The Kooks nebo Two Door Cinema Club.

Skotská kytarová čtveřice se v posledních dvou letech trochu stáhla do ústraní. Nyní však deklaruje připravenost vrátit svým ctitelkám i ctitelům vše i s úroky. Nejen, že u nás naživo zahrají své největší hitovky, ale představí i nové písně z chystaného dalšího řadového alba.

Hvězdná kariéra Franz Ferdinand začala, když se psal rok 2002. Tehdy se po předchozích hudebních zkušenostech sešli jeho členové na umělecké škole v Glasgow. Nedlouho poté kapela podepsala smlouvu s labelem Domino Records a v roce 2003 už vychází její první nahrávka Darts of Pleasure. Na prvním debutovém albu s názvem Franz Ferdinand pak začala pracovat pod dohledem producenta The Cardigans,Tore Johanssona, v nahrávacích studiích ve švédském Malmö.

Jak chutná bleskurychlý vzestup Franz Ferdinand poprvé okusili v lednu 2004, když singl Take Me Out bodoval třetím místem v britské hitparádě. Ve stejném roce vydali další singly, které se umístily na předních místech nejen britských hitparád. Po několika odehraných turné a intenzivní rotaci klipu k Take Me Out na MTV už bylo o hudební budoucnosti této party rozhodnuto. Prodeje debutové desky, za níž si kapela připsala další body, dosáhly celosvětově počtu 3,6 milionů.

Také druhé album s názvem You Could Have It So Much Better, které vyšlo v říjnu 2005, sklidilo kromě dvou platinových a zlatých desek rovněž velký respekt u kritiky a o rok později s ním kapela vystoupila na letním festivalu Love Planet v Praze. Vydání třetího a posledního studiového alba Tonight: Franz Ferdinand bylo ohlášeno na říjen 2008, avšak po četných odkladech přišlo na pulty až v lednu 2009.

Franz Ferdinand, kteří se pojmenovali po rakouském arcivévodovi, na počátku své existence ani netušili, že jednou budou psát světové dějiny, tak jako tehdy sám panovník. Vedle jasné pozice headlinerů na festivalech světového formátu jako například na Glastonbury se se k mnoha nejprestižnějším oceněním. Jsou čtyřnásobní držitelé NME Awards, Mercury Prize, dvou cen BRIT Awards nebo Q Awards a MTV Awards, byli dokonce nominováni i na Grammy.

Co nevidět kapela vydá dvě nová EP s remixy a v průběhu roku 2012 slibuje i netrpělivě očekávanou novou desku, z jejíhož obsahu v létě na hlavním festivalovém pódiu odpálí i několik nejčerstvějších novinek. Zkrátka nezůstanou ani milovníci průlomovek jako Take Me Out, This Fire, No You Girls, Do You Want To, Matinee nebo The Fallen, na něž nepochybně také dojde.

www.franzferdinand.co.uk

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 10.06.2023 6:47 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign