Senzaparty.net | festivaly | RfP: O skočnou tečku se postarají Irie Révoltés

RfP: O skočnou tečku se postarají Irie Révoltés

8.2.2012 17:12 Pepíno | festivaly
 

Zatímco s Morcheebou jsme se předloni loučili s RfP skoro v slzách, loni to bylo s Pendulum / Digitalism / Lonaloop na veselejší notu. A co teprve s heidelberskou smečkou Irie Révoltés!

Tato skočná kapela s výbušnými živými výkony, v nichž kloubí několik odlišných stylů jako reggae, dancehall, hip hop, ska nebo punk, se cítí na české hudební scéně jako doma. A není divu; po několika odehraných koncertech, nebo lépe řečeno show, si u nás vybudovala početnou základnu svých příznivců. Devítičlenná formace z německého Heidelbergu totiž vyniká nejen svým živými a energií nabitými koncerty, ale také stěží přeslechnutelnými vokály, v nichž lze při bedlivém poslechu (a jazykové výbavě) identifikovat závažná sociálně-kritická témata.

Irie Révoltés aneb Veselí povstalci, nejsou pouhou kapelou, ale rovněž agitátory, kteří vytrvale motivují posluchače, aby se stali „kolektivním hnutím“. V textech se rozhořčují nad společenskými otázkami jako diskriminace, šovinismus, rasismus nebo ekonomická krize, vkládají do nich ale pozitivní impuls a nový podnět pro změnu. Tyto myšlenky přenášejí do slov tři multilingvističtí vokalisté, kteří zpívají nejčastěji ve francouzštině a němčině, ale uslyšíme od nich také anglické a španělské texty. Kromě množství singlů má kapela na kontě 4 alba, z nichž poslední Mouvement Mondial vyšlo v roce 2010.

Irie Révoltés jsou mimo jiné zajímaví tím, že se pravidelně objevují na demonstracích a fundraisingových akcích na podporu politických a sociálních projektů. Aktivně podporují postižené lidi a lidi v nouzi, účastní se například projektu Viva con Agua, který se zabývá výstavbou čističek vody v Etiopii.

Od roku 2000 kdy se dala kapela dohromady, má za sebou více než 400 vystoupení v klubech a na festivalech v desítce zemí - v posledních letech úspěšně obráží dokonce i největší evropské festivaly; podle mnohých byli například tím nejlepším, co loni nabídl festival Frequency.

Není proto pochyb, že formace přesně zapadne do letošní skákavé dramaturgie také Rock for People. Po Asian Dub Foundation, kteří se postarali o jevištní show a energický taneční gejzír v loňském line-upu, tak převezmou pomyslnou štafetu a v letošním roce se postarají o samotné vyvrcholení našeho festivalu.

irie-revoltes.com

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 10.06.2023 5:18 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign