Senzaparty.net | festivaly | RfP: Libertines, nebo Babyshambles? Doherty!

RfP: Libertines, nebo Babyshambles? Doherty!

8.2.2012 17:12 Pepíno | festivaly
 

Zpěvák, kytarista a fenomenální textař, ale také bohém žijící v ‘jiném světě’ opředený mnoha drogovými aférami. Řeč je o dvaatřicetiletém hudebníkovi Petu Dohertym - vítej mezi nás!

I přes svou pestrou minulost/přítomnost má Pete Doherty slušnou základnu fanoušků doma ve Velké Británii i v zahraničí. Navzdory skandálům s drogami a hazardování se zákonem ale Doherty skutečně UMÍ.

Hudební kritika ho řadí mezi nejvíce talentované textaře, kteří se na britské hudební scéně kdy objevili, čemuž mimo jiné nasvědčují i komerční úspěchy jeho první formace The Libertines. Písně této čtyřčlenné kapely okupovaly přední příčky britských hitparád a u fanoušků sklidily velké nadšení. Doherty uspěl také na stránkách předního britského hudebního magazínu NME, v jehož anketách několikanásobně dosáhl na první příčky.

Kapelu The Libertines založil Doherty na konci devadesátých let s přítelem, hudebníkem Carlem Barâtem poté, co jako nadaný student opustil po prvním roce London University, aby se vrhnul na uměleckou kariéru. Společně si pronajali byt v Londýně, kde se obklopili Dohertyho vysněným světem, v němž začali tvořit.

Útočištěm se Petovi stala Arcadia, utopická země bez pravidel a autorit, inspirována jeho oblíbenými knihami. Vysněná krajina stejně jako jí proplouvající loď Albion inspirovaly lyrická témata Dohertyho básní a myšlenek, v nichž se stále častěji odrážel také únik od reality pomocí drog.

Drogová závislost odstartovala bezpočet dramatických situací v Dohertyho životě a vedla i k problémům uvnitř kapely. Po předčasném propuštění z vězení za vloupání do Barâtova bytu, se opět zpěvák připojil ke skupině, ale na konci roku 2004 ji na žádost ostatních členů definitivně opustil. Formace stihla během své existence vyprodukovat pouze dvě alba, díky nimž vstoupila ve známost - Up the Bracket (2002) a The Libertines (2004).

Jako reakci na rozpad The Libertines založil v roce 2005 Doherty svou další indie-rockovou kapelu Babyshambles, jejímž charakteristickým rysem se (nepřekvapivě) staly časté změny sestavy díky zpěvákovým skandálům. Doherty se stále častěji začal objevovat na stránkách bulváru, což bylo mimo jiné zapříčiněno jeho vztahem s top modelkou Kate Moss. Kapela má na kontě dvě desky Down in Albion (2005) a Shotter's Nation (2007) a jejich singl Fuck Forever se ve Spojeném Království umístil na čtvrté příčce hitparády.

Přestože je Pete Doherty oficiálně stále ještě frontmanem Babyshambles, v současné době žije v Paříži, kde se snaží dosáhnout na kariéru herce. Kapela se nechala slyšet, že letos sice plánuje vyrazit na turné, podle všeho ale se svým frontmanem nepočítá. Doherty tak bude muset zřejmě setrvat u koncertování v intimní sólové sestavě s akustickou kytarou.

Přestože své poslední album vydal v roce 2009 (Grace/Wastelands), má v aktuálním repertoáru i několik nových písní, jež v jeho podání zazní i na Rock for People. Tenhle hudebník tak bude moci ukázat i tuzemskému publiku, že navzdory všem svým neutěšeným aférkám a balancování na hraně zákona platí za právem uznávaného muzikanta-písničkáře.

albionrooms.com

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 10.06.2023 6:14 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign