Senzaparty.net | festivaly | RfP: Tak co kdybychom zašli třeba na Example!

nejzobrazovanejší fotoreporty minulého dne

22.08.2009 Letiště Hradčany [CL] MIMOŇSKÉ Války XV.
19.07.2014 Pod kaďanským hradem [CV] Vysmáté léto Kadaň
02.12.2009 ULeguana [UL] Vítání prvňáčků
 

RfP: Tak co kdybychom zašli třeba na Example!

8.2.2012 17:29 Pepíno | festivaly
 

5 000. Zhruba tolik lidí marně žádalo lístky na během pár dní vyprodaný koncert britského electro-hopera Example 26. 2. v Praze. Nyní už nemusejí zoufat a vyrazit na tento fenomén do Hradce!

Example, vlastním jménem Elliot John Gleave, hodil zpět rukavici všem, které ještě nenadchlo jeho melodické spojení elektroniky a hip-hopu, skvělými vystoupeními například na Glastonbury a hlavně loňskou deskou Playing In The Shadows. Ta – jak už název doslova nastiňuje – představuje tohoto autora hitů jako Kickstarts nebo Watch The Sun Come Up v temnější, Faithless ovlivněné poloze.

O tom, že nebude finální, svědčí i Examplova hláška pro NME.com, podle níž bude jeho další nahrávka znít „jako kdyby The Strokes produkoval Skrillex…“ Nu, v RfP backstage to může tento příkladný a pracovitý sympaťák vyzkoušet s druhým jmenovaným naživo!

Britský rapper a skladatel Example urazil poctivý kus cesty, aby se rozzářil na světovém hudebním nebi a naznačil, že taneční scéna po Basement Jaxx, Leftfield či Groove Armada píše svou další kapitolu. Inspirací pro přezdívku Example se mu staly iniciály E.G. v jeho jméně, které zároveň znamenají zkratku pro latinský výraz “for example”. Tehdejší student filmové režie poprvé přičichl k hudbě na univerzitě coby MC a producent nekonečných mixů a nahrávek.

V roce 2000 se setkal se svým pozdějším spolupracovníkem, producentem Josephem Gardnerem AKA Rusherem, se kterým společně vytvořili koncepční album a zároveň první Examplovou nahrávku na vinylu A Pointless Song. Nicméně po skončení studia následovala cesta do Austrálie a filmová kariéra, která pokračovala i po návratu zpět do Británie, kde Example pracoval pro Paramount Comedy Channel a MTV Networks.

Hudbu pojal za svou prioritu až v jednadvaceti letech, kdy vydal 3 singly na vlastním labelu All The Chats. Okamžitě se stal středem pozornosti mimo jiné u BBC Radia 1, kde později zabodovaly jeho další skladby, z nichž některé se dokonce dostaly do nejvyšší rotace.

S názorem, že vyzkoušet se má všechno, a možná i ze strachu, aby se náhodou neminul povoláním, se Example v roce 2008 ocitl na 6 týdnů v úplně jiných uměleckých sférách. Na popud anglického komika Richarda Herringa strávil toto období přípravou vlastní stand-up show, kterou pak předvedl v hospůdce na Covent Garden před 60 platícími návštěvníky. Tímto zážitkem se naštěstí nenechal vykolejit natolik, aby zanevřel na muziku.

Na kontě má dosud tři alba a v současné době pracuje na v pořadí čtvrté desce. Svůj debut pojal v hip-hopovém stylu, druhá nahrávka Won't Go Quietly (2010), které přecházel stejnojmenný singl, mu pak otevřela cestu na vrchol hudebních žebříčků a odstartovala dosud nejexpanzivnější období Examplovy kariéry. Za toto album později obdržel Zlatou desku. V září 2011 nastupuje na scénu se svou třetí dlouhohrající deskou s názvem Playing In The Shadows, jejíž hity ihned zamířily na přední příčky hitparád. Ačkoliv se očekávalo, že se Example postupně odkloní od taneční hudby směrem k elektronickým žánrům, nejčastěji se v souvislosti s ním skloňují žánry jako electro-hop nebo grime.

Playing In The Shadows slaví úspěchy jak u kritiky, tak u fanoušků. Sám Example tento počin považuje za milník ve své tvorbě, ke kterému chtěl dojít. Každá píseň je podle něj osobní, každé slovo má své kořeny ve skutečném citu. Je to překvapivě odhalující záznam: „Byl jsem na bláznivé cestě, ale teď jsem přesně tam, kde potřebuju být. Teď je to skutečně o hudbě, je to poprvé od srdce. Konečně se jedná o skutečný život,“ říká hudebník, jehož slova není třeba zlehčovat.

Ve svých necelých třiceti letech má za sebou vystoupení po boku Faithless nebo Lily Allen, jeho videa na Youtube čítají (desítky) miliónů zhlédnutí a šestimístnou číslovkou fanoušků se honosí i stránka na Facebooku. První singl z jeho posledního alba Changed the Way You Kiss Me se vyhoupl mezi nejvelebenější počiny nejen v Británii, ale i v mnoha evropských zemích a Austrálii, kde byl také oceněn platinovou deskou.

www.trythisforexample.com

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 10.06.2023 5:33 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign