Senzaparty.net | festivaly | RfP: Točte se pardálové! A do skoku zahrají Orbital

RfP: Točte se pardálové! A do skoku zahrají Orbital

9.3.2012 14:03 Pepíno | festivaly
 

Mnozí fans Skrillexe ještě nebyli na světě, když své hvězdné hodiny prožívalo britské duo Orbital. To je zpět s novou deskou a drivem jako Underworld na RfP 2009 či loni Qemists!

Mnozí fans Skrillexe ještě nebyli na světě, když své hvězdné hodiny prožívalo britské duo Orbital. To je zpět s novou deskou a drivem jako Underworld na RfP 2009 či loni Qemists!

Bratry Phila a Paula Hartnollovi jako duo Orbital lze považovat za jedny ze stěžejních tvůrců elektronické hudební scény, kteří dali živé elektro hudbě prvek improvizace. A poprávu. Vždyť mnoho tracků z jejich dílny jako například The Box nebo Beached obletělo svět rychlostí světla a vrylo se milionům posluchačů hluboko do podvědomí.

S několikaletou přestávkou Orbital fungují již více než 20 let. Prvním impulsem hudební spolupráce bratrů bylo v roce 1989 natočení nahrávky Chime na kazetu. Z experimentu následně vzešel singl, který ihned vyskočil na 17 příčku v britské hitparádě a objevil se rovněž v hitparádě TV programu Top of the Pops. Následovalo několik vydaných singlů a EP a také první kolekce tracků na albu s názvem Orbital (1991).

Popularita rodinného dua rapidně vzrostla po vydání druhého alba Orbital 2 v roce 1993. Deska obsahovala komplexní aranže a pilotní track Time Becomes, vycházející z mírně pozměněných samplů ze Star Trek: The Next Generation. Tato alba jsou dodnes přezdívána jako “zelené” a “hnědé” podle barev jejich obalů.

Orbital - Never


Orbital, inspirováni názvem důležité spojnice rané party scény na britském jihovýchodě, získali už v roce 1994 ocenění na NME Awards. Opravdový průlom ale nastal teprve po jejich vystoupení na britském festivalu Glastonbury téhož roku, díky němuž se dostali do středu pozornosti. Britský hudební Q magazín vystoupení označil za jedno z 50 nejlepších koncertů všech dob a v roce 2002 duo zařadil na svůj seznam "50 Bands to See Before You Die".

Po tomto úspěchu byli Orbital jako jedni z mála interpretů elektronické hudby přizváni na festival Woodstock ‘94. Po skvěle nastartované kariéře a vydání dalších alb sklidila výraznější úspěch dlouhohrající nahrávka z roku 1996 In Sides, která je jednou z jejich nejlépe hodnocených.

Poté, co Orbital odehráli sérii koncertů na nejvěhlasnějších festivalech, oznámili roku 2004 svůj rozpad. V této době vyšla jejich v pořadí sedmá deska Blue Album. Oba bratři se věnovali elektronické hudbě i nadále, ale v rámci jiných projektů. O to větší překvapení přišlo v listopadu 2008, kdy oznámili svou účast na festivalu The Big Chill 2009, kde odehráli vystoupení s názvem 20 let po Chime, což ve výsledku znamenalo jejich comeback na hudební scénu. Ten samý rok sklidili nadšené reakce i na tuzemském festivalu Love Planet.

Po osmi letech Orbital konečně přichází s novým, v pořadí osmým albem Wonky, které slíbili vydat 1. dubna. Devět inovativních tracků jistě potěší nejen příznivce hudební tvorby tohoto nesmrtelného dua, ale také všechny, kteří si rádi poslechnou kvalitní elektronickou muziku.

Zárukou je už vklad producenta Marka 'Flood' Ellise, jehož sluchovody i studiem prošly například PJ Harvey, U2, Nine Inch Nails anebo The Killers, ze syntetické scény pak Depeche Mode, Renegade Soundwave či Cabaret Voltaire. Už nyní je pro nedočkavé připravena první ochutnávka s názvem Never, která je ke stažení na oficiálních stránkách orbitalofficial.com. Těšme se na hlavní chod, a to i v živém provedení na Rock for People!

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 10.06.2023 7:06 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign